• امروز    1397/6/31

شهرستان نمین

نمین
استان اردبیل با000/250/1 نفر جمعیت و 17953 کیلومتر مربع وسعت در شمال غربی ایران قرار داشته و حدود 09/1 درصد مساحت کل کشور را تشکیل می دهد. این استان از شمال با جمهوری آذربایجان، از جنوب با استان زنجان، از غرب با استان آذربایجان شرقی و از شرق با استان گیلان همسایه است.5 شهرستان این استان حدود 369 کیلومتر با کشور جمهوری آذربایجان مرز مشترک دارد. این استان دارای 10 شهرستان به نام های پارس آباد، مغان (گرمی)، بیله سوار، مشگین شهر، نمین، نیر، خلخال، کوثر و سرعین بوده و مرکز آن شهرستان اردبیل می باشد.
استان اردبیل به لحاظ برخورداری از اقلیم مناسب به ییلاق ایران شهرت یافته و ظرفیت های بسیار وگاهاً بی نظیری در حوزه طبیعی، تاریخی و فرهنگی دارد و گردشگری به عنوان یکی از مهمترین محورهای توسعه استان می باشد.
مجموعه جهانی شیخ صفی الدین اردبیلی به عنوان یکی از 19 اثر تاریخی ثبت شده در یونسکو در استان اردبیل قرار دارد.
این استان 1800 اثر تاریخی شناسایی شده و حدود 920 اثر ثبت شده ملی در کشور و120 امامزاده و11 موزه دارد (8موزه تحت مالکیت میراث فرهنگی ، موزه شهداء تحت مالکیت بنیاد شهید، موزه مفاخر دینی تحت مالکیت بنیاد دایره المعارف استان اردبیل و موزه تاریخ طبیعی تحت مالکیت سازمان حفاظت محیط زیست استان اردبیل)
علاوه بر مجموعه جهانی بقعه شیخ صفی الدین اردبیلی، آثار متعدد تاریخی دیگری از جمله: بقعه شیخ جبرائیل کلخوران، بقعه شیخ حیدر مشگین شهر و محوطه تاریخی شهر یری، قلعه اولتان پارس آباد، مجموعه بازار اردبیل، کاروانسرای شاه عباسی نیر، خانه صارم السلطنه نمین، مساجد، قلعه ها، پل ها، خانه های تاریخی وکاروانسرا ها نشان دهنده اهمیت تاریخی این استان می باشد.
توده کوهستانی سبلان با 4811 متر ارتفاع به عنوان یکی از هفت قطب گردشگری کشور، منشاء چشمه های آب گرم و سرد است و دریاچه واقع در قله آن و شیروان دره سی به عنوان ژئو پارک در استان اردبیل قرار دارد. این استان110 چشمه معدنی دارد که 75 چشمه آن آب گرم 35 چشمه آن آب سرد است که به همین جهت شعار گردشگری استان" اردبیل، سرزمین چشمه های بهشتی" انتخاب گردیده است.
آب گرم قینرجه با 84 درجه سانتیگراد به عنوان گرم ترین، آب گرم قوتور سویی با ph برابر با 2.7 به عنوان اسیدی ترین آب گرم و آب گرم گاومیش گلی با دبی65 لیتر در ثانیه به عنوان پر آب ترین آب گرم در استان اردبیل قرار دارد.
12مجتمع آب درمانی از جمله آب درمانی ایرانیان، شهر آفتاب، سردابه، قیه سویی، قینرجه مشگین شهر، شابیل، وله زیر، ژنرال، قهوه سویی، پهنلو، قینرجه نیر، بش باجیلار و گیوی در شهرستان های اردبیل، سرعین، مشگین شهر، نیر، وکوثر قرار داشته و توسعه توریسم سلامت در استان را رونق می بخشد.
استان اردبیل دارای 37 منطقه نمونه گردشگری در سطح بین المللی، ملی، منطقه ای و محلی و12 روستای هدف گردشگری و52 روستای دارای قابلیت طبیعی و تاریخی است.
تله کابین مجموعه گردشگری حیران، پیست اسکی روی برف و تله سیژ آلوارس شهرستان سرعین و مجموعه پل معلق با 365 متر طول و80 متر ارتفاع در منطقه نمونه گردشگری خیاو تا گردولی در شهرستان مشگین شهر در استان اردبیل قرار دارد.
تنوع تولید صنایع دستی، استان اردبیل را در زمره استان های مهم و فعال تولید کننده محصولات صنایع دستی کشور قرار داده است. بیش از 50 نوع محصول صنایع دستی در مناطق روستائی، عشایری و شهری استـان اردبیل تولید و به بازارهای داخل و خارج از کشور عرضه می شود. قالی، ورنی، گلیم، مسند، جاجیم، انواع محصولات چرمی و... از جمله تولیدات مهم صادراتی به خارج از کشور به شمار می آیند.
ساوالان بالی (عسل سبلان)، آیران آشی(آش دوغ) و قارا حلوا( حلوای سیاه) از سوغاتی های استان اردبیل بوده و اغلب گردشگران در مسافرت به استان اردبیل از گوشت و لبنیات در کنار دیگر سوغاتی های استان خریداری می کنند.
استان اردبیل دارای 75 هزار نفر جمعیت عشایری با 43 طایفه است که از نظر جمعیت رتبه سوم کشوری را داشته و توسعه عشایری در استان را رونق می بخشد.کشت و صنعت مغان و پارس آباد در شهرستان پارس آباد با زمین های مکانیزه زراعی و باغی و دامپروری و صنایع تبدیلی عاملی برای توسعه توریسم کشاورزی در استان می باشد.
این استان دارای 217 واحد مرکز اقامتی از جمله هتل وهتل آپارتمان و میهمانپذیر بوده و از نظر تعداد مراکز اقامتی رتبه سوم کشوری را دارد ، این استان 31 دفتر خدمات مسافرتی و21 واحد مرکز پذیرایی بین راهی دارد.
موقعیت جغرافیایی:
شهرستان نمین در شمال استان اردبیل با فاصله 25 کیلومتری کنار جاده اردبیل به تهران و در منطقه مرزی جمهوری آذربایجان واقع شده است.آب و هوای معتدل با رطوبت و نم نسبتا خوب متاثر از دریای خزر محیطی سرسبز و با صفا را برای این شهرستان فراهم آورده است.
پیشینه تاریخی-فرهنگی :
به دلیل نزدیکی به شهرستان آستارا و تاثیرپذیری از آب و هوای مرطوب و خزری استان گیلان و از آنجا که این شهر در قدیم پوشیده از جنگل بوده و همچنین فاصله کم آن با دریای خزر و برخورداری از آب و هوای نمناک به همین خاطر نمین(رطوبت دار)ذکر شده است گذشته از شواهد به دست آمده از آثار باستانی مانند مساکن اولیه انسان ها، قلعه ها، غارها و سازه عظیم سنگی به نام دلمن ها در یک کیلومتری نمین دلالت بر پیشینه تاریخی کهن منطقه دارد علاوه بر آن بخاطر تأسیس اولین مدرسه در سال 1288 ه.ش به شهر فرهنگی معروف می باشد.
جاذبه های تاریخی:
خانه تاریخی میر کاظم خان صارم السلطنه (موزه نمین)، مسجد جامع نمین، مسجد سرهنگ واقع در خیابان طالقانی، حمام محمدیان واقع در خیابان بهشتی ،مقبره پیر بدرالدین نمینی، بقعه پیرلنگ ننه کران، حمام تاریخی روستاهای حور، سولا، ننه کران و خانقاه سفلی، پل تاریخی نوجه ده، پل تاریخی سولا، مساکن اولیه انسان ها به نام دلمن در 1 کیلو متری نمین، دژ شیندان قلعه سی، آتشگاه ساسانی روستای کله سر، پیکر طبیعی انسان نما به نام بابا داوود در عنبران، بقاع متبرکه سید بابا خرم در عنبران، هفت گنبد متبرکه در عنبران علیا، بقعه بابا روشن در خشه حیران.
پیربدرالدین نمینی:
پیربدرالدین از مریدان پیرقطب الدین میانجی، از فرزندان ابن عباس عموی پیامبر(ص) است و تاریخ زندگی وی به سال650 ه.ق برمی گردد.پیر بدرالدین از شیوخ بنام عصر خود بوده و مقبره ایشان در شهر نمین و در خیابان امام خمینی(ره)، روبروی ساختمان فرمانداری قرار گرفته است.
خانه تاریخی میر کاظم خان صارم السلطنه(موزه نمین):
این بنای قدیمی در میدان اصلی شهر به سبک معماری دوره قاجاریه و در سال 1240هجری شمسی توسط یک معمار روس ساخته شده است.
امارت صارم السلطنه بعد از عملیات احیاء و بازسازی به صورت مکان فرهنگی (موزه مردم شناسی نمین)مورد بهره برداری قرارگرفته است.
جاذبه های طبیعی:
پیست اسکی روی چمن فندقلو، آب گرم چشمه سویی، گرمه چشمه، چشم انداز طبیعی جنگلی کوه سنگر، سایت پرورش و تکثیر مارال در جنگل فندقلو، جاده کوهستانی و جنگلی حیران به طول 35 کیلومتر، منطقه سرسبز و جنگلی شغال دره(شغالا دره) با آثار به جا مانده از شیندان قلعه سی از خروجی تونل تا منطقه مینا آباد، منطقه نمونه گردشگری آلا دیزگه، منطقه نمونه گردشگری فندقلو در 10 کیلو متری نمین، سد طبیعی جنگلی سوها در روستای سوها، سد سربند واقع در روستای سربند، مجتمع تفریحی و توریستی و اقامتی تله کابین حیران.

 

منطقه نمونه گردشگری فندقلو:
جنگل فندقلو در 30 کیلومتری اردبیل و10 کیلو متری جنوب شرقی نمین با مساحت 16 هزار هکتار که بیش از 4000 هکتار آن تحت پوشش عرصه های جنگلی و بقیه را مراتع تشکیل می دهد واقع شده است و به خاطر داشتن جاذبه های منحصر به فرد جنگلی- مرتعی وگردنه زیبای حیران قابلیتی بسیار ممتاز برای توسعه در صنعت اکو توریسم دارد وجود گونه های گیاهی بویژه بابونه- سوسن چلچراغ و غیره با توجه به اینکه درخت فندق بیش از سایر گونه های جنگلی در این منطقه روییده است، این منطقه فندقلو نامیده می شود.
صنایع دستی:
صنایع دستی آن از شهرت کشوری برخوردار است محصولاتی مانند: گلیم بافی، جاجیم بافی، مسند بافی، قالی بافی، لباس های سنتی
-نمایشگاه دائمی و فروشگاه صنایع دستی نمین، نمایشگاه دائمی و فروشگاه صنایع دستی عنبران.
روخانه های مهم:
نمین چایی، قره سو
محصولات کشاورزی:
گندم، جو، عدس، فندق و آلوچه.بازگشت به صفحه اصلی

تماس با ما
اردبیل
اردبیل
اردبیل
اردبیل
 • Mon. - Fri. 9:00am - 7:00pm
 • +00 (123) 456 7890
 • info@domain.com
اطلاعات ما
 • به وب سایت ما خوش آمدید .

  به وب سایت ما خوش آمدید .

  به وب سایت ما خوش آمدید .

  به وب سایت ما خوش آمدید .

  به وب سایت ما خوش آمدید .

  به وب سایت ما خوش آمدید .

برندها