• امروز    1397/6/31

شهر توریستی سرعین

شهرستان سرعین
استان اردبیل با000/250/1 نفر جمعیت و 17953 کیلومتر مربع وسعت در شمال غربی ایران قرار داشته و حدود 09/1 درصد مساحت کل کشور را تشکیل می دهد. این استان از شمال با جمهوری آذربایجان، از جنوب با استان زنجان، از غرب با استان آذربایجان شرقی و از شرق با استان گیلان همسایه است.5 شهرستان این استان حدود 369 کیلومتر با کشور جمهوری آذربایجان مرز مشترک دارد. این استان دارای 10 شهرستان به نام های پارس آباد، مغان (گرمی)، بیله سوار، مشگین شهر، نمین، نیر، خلخال، کوثر و سرعین بوده و مرکز آن شهرستان اردبیل می باشد.
استان اردبیل به لحاظ برخورداری از اقلیم مناسب به ییلاق ایران شهرت یافته و ظرفیت های بسیار وگاهاً بی نظیری در حوزه طبیعی، تاریخی و فرهنگی دارد و گردشگری به عنوان یکی از مهمترین محورهای توسعه استان می باشد.
مجموعه جهانی شیخ صفی الدین اردبیلی به عنوان یکی از 19 اثر تاریخی ثبت شده در یونسکو در استان اردبیل قرار دارد.
این استان 1800 اثر تاریخی شناسایی شده و حدود 920 اثر ثبت شده ملی در کشور و120 امامزاده و11 موزه دارد (8موزه تحت مالکیت میراث فرهنگی ، موزه شهداء تحت مالکیت بنیاد شهید، موزه مفاخر دینی تحت مالکیت بنیاد دایره المعارف استان اردبیل و موزه تاریخ طبیعی تحت مالکیت سازمان حفاظت محیط زیست استان اردبیل)
علاوه بر مجموعه جهانی بقعه شیخ صفی الدین اردبیلی، آثار متعدد تاریخی دیگری از جمله: بقعه شیخ جبرائیل کلخوران، بقعه شیخ حیدر مشگین شهر و محوطه تاریخی شهر یری، قلعه اولتان پارس آباد، مجموعه بازار اردبیل، کاروانسرای شاه عباسی نیر، خانه صارم السلطنه نمین، مساجد، قلعه ها، پل ها، خانه های تاریخی وکاروانسرا ها نشان دهنده اهمیت تاریخی این استان می باشد.
توده کوهستانی سبلان با 4811 متر ارتفاع به عنوان یکی از هفت قطب گردشگری کشور، منشاء چشمه های آب گرم و سرد است و دریاچه واقع در قله آن و شیروان دره سی به عنوان ژئو پارک در استان اردبیل قرار دارد. این استان110 چشمه معدنی دارد که 75 چشمه آن آب گرم 35 چشمه آن آب سرد است که به همین جهت شعار گردشگری استان" اردبیل، سرزمین چشمه های بهشتی" انتخاب گردیده است.
آب گرم قینرجه با 84 درجه سانتیگراد به عنوان گرم ترین، آب گرم قوتور سویی با ph برابر با 2.7 به عنوان اسیدی ترین آب گرم و آب گرم گاومیش گلی با دبی65 لیتر در ثانیه به عنوان پر آب ترین آب گرم در استان اردبیل قرار دارد.
12مجتمع آب درمانی از جمله آب درمانی ایرانیان، شهر آفتاب، سردابه، قیه سویی، قینرجه مشگین شهر، شابیل، وله زیر، ژنرال، قهوه سویی، پهنلو، قینرجه نیر، بش باجیلار و گیوی در شهرستان های اردبیل، سرعین، مشگین شهر، نیر، وکوثر قرار داشته و توسعه توریسم سلامت در استان را رونق می بخشد.
استان اردبیل دارای 37 منطقه نمونه گردشگری در سطح بین المللی، ملی، منطقه ای و محلی و12 روستای هدف گردشگری و52 روستای دارای قابلیت طبیعی و تاریخی است.
تله کابین مجموعه گردشگری حیران، پیست اسکی روی برف و تله سیژ آلوارس شهرستان سرعین و مجموعه پل معلق با 365 متر طول و80 متر ارتفاع در منطقه نمونه گردشگری خیاو تا گردولی در شهرستان مشگین شهر در استان اردبیل قرار دارد.
تنوع تولید صنایع دستی، استان اردبیل را در زمره استان های مهم و فعال تولید کننده محصولات صنایع دستی کشور قرار داده است. بیش از 50 نوع محصول صنایع دستی در مناطق روستائی، عشایری و شهری استـان اردبیل تولید و به بازارهای داخل و خارج از کشور عرضه می شود. قالی، ورنی، گلیم، مسند، جاجیم، انواع محصولات چرمی و... از جمله تولیدات مهم صادراتی به خارج از کشور به شمار می آیند.
ساوالان بالی (عسل سبلان)، آیران آشی(آش دوغ) و قارا حلوا( حلوای سیاه) از سوغاتی های استان اردبیل بوده و اغلب گردشگران در مسافرت به استان اردبیل از گوشت و لبنیات در کنار دیگر سوغاتی های استان خریداری می کنند.
استان اردبیل دارای 75 هزار نفر جمعیت عشایری با 43 طایفه است که از نظر جمعیت رتبه سوم کشوری را داشته و توسعه عشایری در استان را رونق می بخشد.کشت و صنعت مغان و پارس آباد در شهرستان پارس آباد با زمین های مکانیزه زراعی و باغی و دامپروری و صنایع تبدیلی عاملی برای توسعه توریسم کشاورزی در استان می باشد.
این استان دارای 217 واحد مرکز اقامتی از جمله هتل وهتل آپارتمان و میهمانپذیر بوده و از نظر تعداد مراکز اقامتی رتبه سوم کشوری را دارد ، این استان 31 دفتر خدمات مسافرتی و21 واحد مرکز پذیرایی بین راهی دارد.

سرعین
سرعین در فرهنگ لغت فارسی به معنی سرچشمه می باشد و واژه ای مرکب است از دو کلمه فارسی سر و عربی عین که معنای آن در واقع سرچشمه می باشد . از این شهرستان در ادوار گذشته تحت عنوان ساری قیه و سرقین و ... یاد شده است .
سرعین در28کیلومتری غرب اردبیل و در دامنه شمال شرق کوه سبلان قرار گرفته ، وجود آثار و معماری های صخره ای و آثار باستانی در شهر و حومه حاکی از اهمیت این منطقه در طول ادوار گذشته است . اما اشتهار کنونی شهر به سبب وجود بیش از 12 آبگرم معدنی و اماکن اقامتی متعدد می باشد . سرعین در فرهنگ لغت فارسی به معنای سرچشمه می باشد .
جاذبه های تاریخی :
تپه باستانی آناهیتا، غارهای تاریخی روستای کنزق، غارهای تاریخی روستای ویند کلخوران، امامزاده سید ابوالقاسم ، تپه آتشگاه.
جاذبه های طبیعی :
منطقه نمونه گردشگری آلوارس ، منطقه نمونه گردشگری طبیعت سبز پارس ، روستای هدف گردشگری آلوارس ، منطقه نمونه گردشگری ویلادرق ، روستای هدف گردشگری کنزق ، منطقه نمونه گردشگری شهر توریستی سرعین، منطقه نمونه گردشگری ویند کلخوران ، آبشار چشمه گورگور ، دربند ورگه سران، ییلاقات عشایری در دامنه کوه سبلان ، کمپینگ گلدشت ، دره ی زیبای ورنیاب.
تپه باستانی آناهیتا :
این تپه باستانی که در قسمت غربی شهر سرعین قرار گرفته است جزو آثار باستانی و تاریخی این شهر محسوب می گردد . اشیاء و سفال های به دست آمده در بین لایه های خاک این تپه و حوالی آن قدمت آن را به اواخر هزاره اول قبل از میلاد می رساند .
آب های درمانی :
مجتمع آب درمانی سبلان ، آبدرمانی بش باجیلار ، آبگرم گاومیش گلی ، مجتمع آبدرمانی ژنرال ،آبگرم ساری سو ، آبگرم یول سویی ، مجتمع آبدرمانی قهوه سویی ، آبگرم پهنلو ، آبدرمانی ایرانیان ، چشمه آب معدنی روستای بیله درق، چشمه معدنی و گاز دار روستای ارجستان ، مجتمع آبدرمانی شهر آفتاب، مجتمع آبدرمانی پهنلو(ارشاد).
پیست اسکی آلوارس :
این پیست به طول 1200 متر و سایر امکانات مورد نیاز در ارتفاع 3200 متر از ارتفاعات پایین کوه سبلان با فاصله 22 کیلومتری سرعین واقع شده است .
آبشار زیبای گورگور در مسیر فرعی منشعب این جاده به پیست اسکی آلوارس در فاصله 8 کیلومتری قرار دارد . به سبب بارندگی برف و باران در طول پاییز و زمستان و دیر ذوب شدن آنها این منطقه در حدود 6 الی 8 ماه در سال مورد استفاده گردشگران و علاقه مندان به ورزش های زمستانی مورد استفاده قرار می گیرد .
روستای کنزق :
این محوطه شامل قبرستان تاریخی، تپه و دخمه های صخره ای به هم پیوسته ای است که شواهد سطح الارضی محوطه و خانه چینه ای و خشتی نشانگر استفاده از مراکز مذکور به عنوان محل زندگی در قدیم الایام بوده است که طی زلزله سال 1375 تخریب و هم اکنون این محوطه متروک و برخی از دخمه ها نیز در زیر انبوهی از آوار مانده است که در صورت گسترش مطالعات روشمند علمی بسیاری از ناگفته های این منطقه مشخص خواهد شد .
روستای ویند کلخوران :
مجموعه ی کم نظیری از خانه های سنگی در دهکده ی صخره ای در فاصله بیش از 4 کیلومتری سرعین با آثار باستانی مانند دهکده صخره ای و شگفت انگیز ، جاذبه ها و مناظر طبیعی در امتداد دره زیبای ورنیاب ، گورستان هایی متشکل از سنگ قبر هایی دیدنی مربوط به دوره های گذشته قرار دارند که در مجموع ، این مکان را به صورت یک جاذبه دیدنی در آورده است .
دره زیبای ورنیاب :
دره ای طولانی است که از دامنه ی تپه های روستای ورنیاب تا قسمت انتهای مزرعه های روستای ویند کلخوران ادامه دارد .

*توضیحات اصلاحی در نقشه:
1- در قسمت شماره تلفن های ضروری شهرستان شماره تلفن دوم هلال احمر اشتباه نوشته شده که شماره 32222407 صحیح است،شماره تلفن جامعه مراکز اقامتی با شماره 32220366 نوشته شود وهمچنین شماره تلفن اداره صنعت معدن وتجارت به شماره 32222005 تصحیح گردد.
شماره تماس خانه معلم4-32223801
شماره تماس هواشناسی 32223060-134بازگشت به صفحه اصلی

تماس با ما
اردبیل
اردبیل
اردبیل
اردبیل
 • Mon. - Fri. 9:00am - 7:00pm
 • +00 (123) 456 7890
 • info@domain.com
اطلاعات ما
 • به وب سایت ما خوش آمدید .

  به وب سایت ما خوش آمدید .

  به وب سایت ما خوش آمدید .

  به وب سایت ما خوش آمدید .

  به وب سایت ما خوش آمدید .

  به وب سایت ما خوش آمدید .

برندها