• امروز    1397/6/31

شهرستان بیله سوار

بیله سوار
استان اردبیل با000/250/1 نفر جمعیت و 17953 کیلومتر مربع وسعت در شمال غربی ایران قرار داشته و حدود 09/1 درصد مساحت کل کشور را تشکیل می دهد. این استان از شمال با جمهوری آذربایجان، از جنوب با استان زنجان، از غرب با استان آذربایجان شرقی و از شرق با استان گیلان همسایه است.5 شهرستان این استان حدود 369 کیلومتر با کشور جمهوری آذربایجان مرز مشترک دارد. این استان دارای 10 شهرستان به نام های پارس آباد، مغان (گرمی)، بیله سوار، مشگین شهر، نمین، نیر، خلخال، کوثر و سرعین بوده و مرکز آن شهرستان اردبیل می باشد.
استان اردبیل به لحاظ برخورداری از اقلیم مناسب به ییلاق ایران شهرت یافته و ظرفیت های بسیار وگاهاً بی نظیری در حوزه طبیعی، تاریخی و فرهنگی دارد و گردشگری به عنوان یکی از مهمترین محورهای توسعه استان می باشد.
مجموعه جهانی شیخ صفی الدین اردبیلی به عنوان یکی از 19 اثر تاریخی ثبت شده در یونسکو در استان اردبیل قرار دارد.
این استان 1800 اثر تاریخی شناسایی شده و حدود 920 اثر ثبت شده ملی در کشور و120 امامزاده و11 موزه دارد (8موزه تحت مالکیت میراث فرهنگی ، موزه شهداء تحت مالکیت بنیاد شهید، موزه مفاخر دینی تحت مالکیت بنیاد دایره المعارف استان اردبیل و موزه تاریخ طبیعی تحت مالکیت سازمان حفاظت محیط زیست استان اردبیل)
علاوه بر مجموعه جهانی بقعه شیخ صفی الدین اردبیلی، آثار متعدد تاریخی دیگری از جمله: بقعه شیخ جبرائیل کلخوران، بقعه شیخ حیدر مشگین شهر و محوطه تاریخی شهر یری، قلعه اولتان پارس آباد، مجموعه بازار اردبیل، کاروانسرای شاه عباسی نیر، خانه صارم السلطنه نمین، مساجد، قلعه ها، پل ها، خانه های تاریخی وکاروانسرا ها نشان دهنده اهمیت تاریخی این استان می باشد.
توده کوهستانی سبلان با 4811 متر ارتفاع به عنوان یکی از هفت قطب گردشگری کشور، منشاء چشمه های آب گرم و سرد است و دریاچه واقع در قله آن و شیروان دره سی به عنوان ژئو پارک در استان اردبیل قرار دارد. این استان110 چشمه معدنی دارد که 75 چشمه آن آب گرم 35 چشمه آن آب سرد است که به همین جهت شعار گردشگری استان" اردبیل، سرزمین چشمه های بهشتی" انتخاب گردیده است.
آب گرم قینرجه با 84 درجه سانتیگراد به عنوان گرم ترین، آب گرم قوتور سویی با ph برابر با 2.7 به عنوان اسیدی ترین آب گرم و آب گرم گاومیش گلی با دبی65 لیتر در ثانیه به عنوان پر آب ترین آب گرم در استان اردبیل قرار دارد.
12مجتمع آب درمانی از جمله آب درمانی ایرانیان، شهر آفتاب، سردابه، قیه سویی، قینرجه مشگین شهر، شابیل، وله زیر، ژنرال، قهوه سویی، پهنلو، قینرجه نیر، بش باجیلار و گیوی در شهرستان های اردبیل، سرعین، مشگین شهر، نیر، وکوثر قرار داشته و توسعه توریسم سلامت در استان را رونق می بخشد.
استان اردبیل دارای 37 منطقه نمونه گردشگری در سطح بین المللی، ملی، منطقه ای و محلی و12 روستای هدف گردشگری و52 روستای دارای قابلیت طبیعی و تاریخی است.
تله کابین مجموعه گردشگری حیران، پیست اسکی روی برف و تله سیژ آلوارس شهرستان سرعین و مجموعه پل معلق با 365 متر طول و80 متر ارتفاع در منطقه نمونه گردشگری خیاو تا گردولی در شهرستان مشگین شهر در استان اردبیل قرار دارد.
تنوع تولید صنایع دستی، استان اردبیل را در زمره استان های مهم و فعال تولید کننده محصولات صنایع دستی کشور قرار داده است. بیش از 50 نوع محصول صنایع دستی در مناطق روستائی، عشایری و شهری استـان اردبیل تولید و به بازارهای داخل و خارج از کشور عرضه می شود. قالی، ورنی، گلیم، مسند، جاجیم، انواع محصولات چرمی و... از جمله تولیدات مهم صادراتی به خارج از کشور به شمار می آیند.
ساوالان بالی (عسل سبلان)، آیران آشی(آش دوغ) و قارا حلوا( حلوای سیاه) از سوغاتی های استان اردبیل بوده و اغلب گردشگران در مسافرت به استان اردبیل از گوشت و لبنیات در کنار دیگر سوغاتی های استان خریداری می کنند.
استان اردبیل دارای 75 هزار نفر جمعیت عشایری با 43 طایفه است که از نظر جمعیت رتبه سوم کشوری را داشته و توسعه عشایری در استان را رونق می بخشد.کشت و صنعت مغان و پارس آباد در شهرستان پارس آباد با زمین های مکانیزه زراعی و باغی و دامپروری و صنایع تبدیلی عاملی برای توسعه توریسم کشاورزی در استان می باشد.
این استان دارای 217 واحد مرکز اقامتی از جمله هتل وهتل آپارتمان و میهمانپذیر بوده و از نظر تعداد مراکز اقامتی رتبه سوم کشوری را دارد ، این استان 31 دفتر خدمات مسافرتی و21 واحد مرکز پذیرایی بین راهی دارد.

موقعیت جغرافیایی:
این شهرستان در شمال استان و در فاصله 171 کیلو متری شمال شرق اردبیل در قسمت وسیعی از جلگه حاصلخیز مغان قرار گرفته، ارتفاع آن از سطح دریا حدود 90 متر و آب و هوای آن در تابستان گرم و در سایر فصول سال معتدل است. به سبب ارتفاع کم از سطح دریا و مقدار بارندگی نسبتا خوب و خاک حاصلخیز از عمده ترین مناطق کشاورزی کشور محسوب می شود.شهرستان بیله سوار به دلیل مرز مشترک زمینی با جمهوری آذربایجان وگمرک و پایانه مرزی کریدور اصلی ورود اتباع جمهوری آذربایجان به ایران بوده و نقش مهمی در توسعه گردشگری خارجی استان دارد و دارای مرغوبترین نوع مرتع برای اتراق قسمتی از 32 طایفه ایل شاهسون می باشد.

پیشینه تاریخی:
پیله سوار یا بیله سوار از دو پاره(پیله) یا (بیله) و (سوار) تشکیل شده است.پیله، به معنی زمین خشک پهناوری که در میان دو آب یا دو رودخانه قرار گرفته باشد و شهر بیله سوار هم بین رودخانه بالهارود و آق بیگلر قرار گرفته است. بنابراین پیله سوار یا بیله سوار، یعنی مردمی که ساکن و اهل پیله یا بیله(سرزمین بین دو رود) هستند.
جاذبه های تاریخی:
کاروانسرای شاه عباسی در منطقه شورگل خروسلو، مزار سربازان گمنام شهریور 1320 در داخل شهر، تپه ایلان جیغ در روستای دمیرچی، قیز قلعه سی(قلعه دختر) در روستای انجیرلو 17 کیلو متری بیله سوار و در کنار رودخانه برزند مربوط به دوره اشکانی و ساسانی، مدرسه تاریخی امام خمینی(ره) در داخل شهر.
جاذبه های طبیعی:
شکارگاه کوه های خروسلو، کشتزارهای زیبای دانه های روغنی و غلات، پارک جنگلی(تپه نرگس) در داخل شهر، دریاچه شورگل، جنگل های شرکت پارس در 20 کیلو متری بیله سوار، طبیعت گلی بلاغ، سواحل رود ارس و بالها رود.
جاذبه های اقتصادی:
شهرستان بیله سوار با داشتن مرز زمینی مشترک با جمهوری آذربایجان دارای گمرک، پایانه مرزی و بازارچه مرزی می باشدکه نقش مهمی در گردشگری تجاری و سلامت داشته به طوری که علاوه بر تجارت چمدانی اتباع آذری بر اساس آمارهای بدست آمده به دلیل لغو یک طرفه روادید سالانه قریب بر 500 هزار گردشگر از جمهوری آذربایجان وارد استان اردبیل می شود که بر اساس آمارهای بدست آمده از پایانه مرزی و همچنین نظر سنجی های بعمل آمده در محل پایانه 50 درصد آنها را گردشگران سلامت تشکیل می دهند. در زمینه صادرات و واردات کالا بر اساس آمارهای بدست آمده از گمرک بیله سوار در حدود 133 هزار تن کالا به کشورهای حوزه قفقاز بخصوص جمهوری آذربایجان صادر گردیده است.
جاذبه های کشاورزی:
گندم، سویا، کلزا، دانه های روغنی، و عدس


صنایع دستی:
گلیم بافی، جاجیم بافی، قالیبافی، ورنی بافی، تراش روی شیشه، گلاب بافی، نگارگری، معرق چوب، پیکر تراشی، تذهیب و سوزن دوزی
جامعه ایلی و عشایری بیله سوار:
قشلاقات و مسیرهای کوچ عشایر مغان که در قالب کوچ های بهاره و پاییزه تصویری به یاد ماندنی از زندگی بومی و عشایری خود را در مسیرهای کوچ رو به نمایش می گذارد.

 بازگشت به صفحه اصلی

تماس با ما
اردبیل
اردبیل
اردبیل
اردبیل
 • Mon. - Fri. 9:00am - 7:00pm
 • +00 (123) 456 7890
 • info@domain.com
اطلاعات ما
 • به وب سایت ما خوش آمدید .

  به وب سایت ما خوش آمدید .

  به وب سایت ما خوش آمدید .

  به وب سایت ما خوش آمدید .

  به وب سایت ما خوش آمدید .

  به وب سایت ما خوش آمدید .

برندها