• امروز    1397/6/31

شهرستان پارس آباد

پارس آباد
استان اردبیل با000/250/1 نفر جمعیت و 17953 کیلومتر مربع وسعت در شمال غربی ایران قرار داشته و حدود 09/1 درصد مساحت کل کشور را تشکیل می دهد. این استان از شمال با جمهوری آذربایجان، از جنوب با استان زنجان، از غرب با استان آذربایجان شرقی و از شرق با استان گیلان همسایه است.5 شهرستان این استان حدود 369 کیلومتر با کشور جمهوری آذربایجان مرز مشترک دارد. این استان دارای 10 شهرستان به نام های پارس آباد، مغان (گرمی)، بیله سوار، مشگین شهر، نمین، نیر، خلخال، کوثر و سرعین بوده و مرکز آن شهرستان اردبیل می باشد.
استان اردبیل به لحاظ برخورداری از اقلیم مناسب به ییلاق ایران شهرت یافته و ظرفیت های بسیار وگاهاً بی نظیری در حوزه طبیعی، تاریخی و فرهنگی دارد و گردشگری به عنوان یکی از مهمترین محورهای توسعه استان می باشد.
مجموعه جهانی شیخ صفی الدین اردبیلی به عنوان یکی از 19 اثر تاریخی ثبت شده در یونسکو در استان اردبیل قرار دارد.
این استان 1800 اثر تاریخی شناسایی شده و حدود 920 اثر ثبت شده ملی در کشور و120 امامزاده و11 موزه دارد (8موزه تحت مالکیت میراث فرهنگی ، موزه شهداء تحت مالکیت بنیاد شهید، موزه مفاخر دینی تحت مالکیت بنیاد دایره المعارف استان اردبیل و موزه تاریخ طبیعی تحت مالکیت سازمان حفاظت محیط زیست استان اردبیل)
علاوه بر مجموعه جهانی بقعه شیخ صفی الدین اردبیلی، آثار متعدد تاریخی دیگری از جمله: بقعه شیخ جبرائیل کلخوران، بقعه شیخ حیدر مشگین شهر و محوطه تاریخی شهر یری، قلعه اولتان پارس آباد، مجموعه بازار اردبیل، کاروانسرای شاه عباسی نیر، خانه صارم السلطنه نمین، مساجد، قلعه ها، پل ها، خانه های تاریخی وکاروانسرا ها نشان دهنده اهمیت تاریخی این استان می باشد.
توده کوهستانی سبلان با 4811 متر ارتفاع به عنوان یکی از هفت قطب گردشگری کشور، منشاء چشمه های آب گرم و سرد است و دریاچه واقع در قله آن و شیروان دره سی به عنوان ژئو پارک در استان اردبیل قرار دارد. این استان110 چشمه معدنی دارد که 75 چشمه آن آب گرم 35 چشمه آن آب سرد است که به همین جهت شعار گردشگری استان" اردبیل، سرزمین چشمه های بهشتی" انتخاب گردیده است.
آب گرم قینرجه با 84 درجه سانتیگراد به عنوان گرم ترین، آب گرم قوتور سویی با ph برابر با 2.7 به عنوان اسیدی ترین آب گرم و آب گرم گاومیش گلی با دبی65 لیتر در ثانیه به عنوان پر آب ترین آب گرم در استان اردبیل قرار دارد.
12مجتمع آب درمانی از جمله آب درمانی ایرانیان، شهر آفتاب، سردابه، قیه سویی، قینرجه مشگین شهر، شابیل، وله زیر، ژنرال، قهوه سویی، پهنلو، قینرجه نیر، بش باجیلار و گیوی در شهرستان های اردبیل، سرعین، مشگین شهر، نیر، وکوثر قرار داشته و توسعه توریسم سلامت در استان را رونق می بخشد.
استان اردبیل دارای 37 منطقه نمونه گردشگری در سطح بین المللی، ملی، منطقه ای و محلی و12 روستای هدف گردشگری و52 روستای دارای قابلیت طبیعی و تاریخی است.
تله کابین مجموعه گردشگری حیران، پیست اسکی روی برف و تله سیژ آلوارس شهرستان سرعین و مجموعه پل معلق با 365 متر طول و80 متر ارتفاع در منطقه نمونه گردشگری خیاو تا گردولی در شهرستان مشگین شهر در استان اردبیل قرار دارد.
تنوع تولید صنایع دستی، استان اردبیل را در زمره استان های مهم و فعال تولید کننده محصولات صنایع دستی کشور قرار داده است. بیش از 50 نوع محصول صنایع دستی در مناطق روستائی، عشایری و شهری استـان اردبیل تولید و به بازارهای داخل و خارج از کشور عرضه می شود. قالی، ورنی، گلیم، مسند، جاجیم، انواع محصولات چرمی و... از جمله تولیدات مهم صادراتی به خارج از کشور به شمار می آیند.
ساوالان بالی (عسل سبلان)، آیران آشی(آش دوغ) و قارا حلوا( حلوای سیاه) از سوغاتی های استان اردبیل بوده و اغلب گردشگران در مسافرت به استان اردبیل از گوشت و لبنیات در کنار دیگر سوغاتی های استان خریداری می کنند.
استان اردبیل دارای 75 هزار نفر جمعیت عشایری با 43 طایفه است که از نظر جمعیت رتبه سوم کشوری را داشته و توسعه عشایری در استان را رونق می بخشد.کشت و صنعت مغان و پارس آباد در شهرستان پارس آباد با زمین های مکانیزه زراعی و باغی و دامپروری و صنایع تبدیلی عاملی برای توسعه توریسم کشاورزی در استان می باشد.
این استان دارای 217 واحد مرکز اقامتی از جمله هتل وهتل آپارتمان و میهمانپذیر بوده و از نظر تعداد مراکز اقامتی رتبه سوم کشوری را دارد ، این استان 31 دفتر خدمات مسافرتی و21 واحد مرکز پذیرایی بین راهی دارد.

موقعیت جغرافیایی:
در شمال استان اردبیل و با فاصله 222کیلومتری مرکز استان در دشت مغان و در ارتفاع 40-20متر از سطح دریا قرار گرفته است.
شهرستان پارس آباد که قطب کشاورزی استان محسوب می شود حدود60 کیلومتر مرز آبی (به واسطه رود ارس)و 25 کیلومتر مرز زمینی با جمهوری آذربایجان دارد.آب و هوای این شهرستان در تابستان گرم و در زمستان و سایر فصول معتدل و خنک می باشد.

 

پیشینه تاریخی:
نام این شهر از کلمه پارسا که نام خانوادگی مهندس ابراهیم پارسا مدیر عامل شرکت شیار آذربایجان که در سال1330 شمسی این شهر را بنیاد نهاد برگرفته شده است و لیکن بعدها در اثر تلفظ آسان به پارس آباد تغییر یافته است.در واقع از شهرهای نوبنیاد کشاورزی صنعتی در دشت مغان می باشد.
جاذبه های تاریخی:
از معروفترین آثار تاریخی این شهرستان قلعه اولتان می باشد که در لایه نگاری باستانشناسی قدمت آن به دوره اشکانی می رسد و لیکن در متون تاریخی اولین بار در قرون میانی و در عصر تیمور ذکر گردیده یک هفته لشکر امیر تیمور در آنجا اتراق نموده است، تپه نادری(اصلاندوز)
قلعه اولتان:
قلعه اولتان در 500 متری روستای هدف گردشگری اولتان و 12 کیلومتری پارس آباد در کنار رودخانه ارس قرار دارد.این قلعه در زمین همواری به ابعاد 800 و400 متر بنا شده و در اطراف آن حصار بزرگی به ارتفاع 6 متر قرار گرفته است برخی منابع قدمت آن را به دوره اشکانی نسبت می دهند. ولی با توجه به استحکام آن این قلعه تا قرن12 هجری قمری مورد استفاده بوده است.
تپه نادر:
در جنوب غربی شهرک اصلاندوز در تلاقی رود ارس و دره رود قرار دارد. در این مکان نادر شاه جهت خلع شاه طهماسب دوم صفوی انجمن بزرگی تشکیل داد و سران و بزرگان را به دشت مغان فراخواند که منجر به خلع طهماسب میرزا و رسیدن وی به تخت شد.
جاذبه های طبیعی:
منطقه نمونه گردشگری اطراف دریاچه مجتمع کشت و صنعت مغان، سد میل مغان، منطقه نمونه گردشگری اطراف تالاب توپراق کندی، رود ارس- دره رود، باغات میوه مجتمع کشت و صنعت مغان، روستای هدف گردشگری اولتان
منطقه نمونه گردشگری تالاب توپراق کندی:
این تالاب در حاشیه رود مرزی ارس واقع شده که محل زمستان گذرانی انواع پرندگان مهاجر از مناطق سرد سیر بوده و از این نظر پتانسیل بالایی در زمینه گردشگری طبیعی در حوزه پرنده نگری را دارد.

فرودگاه پارس آباد:
این شهرستان به جهت اهمیت کشت و صنعت مغان از زمان قبل از انقلاب دارای فرودگاه می باشد.
کشت وصنعت مغان وپارس:
یکی از بزرگترین کشت و صنعت های کشور و حتی خاورمیانه در شهرستان پارس آباد قرار دارد. این کشت و صنعت با مزارع، باغات، صنایع تبدیلی، دامپروری و دامداری و مرکز تحقیقات و آبیاری های بارانی، قطره ای وکشت مکانیزه نقش مهمی در تولید محصولات کشاورزی، دامی و صنایع تبدیلی دارد.
صنایع دستی:
ورنی بافی، گلیم بافی، جاجیم بافی، اوجاق قراقی، خورجین بافی، چنته بافی، جوراب بافی، نوار بافی، و نمکدان بافی
رودهای مهم:
دو رود مهم و پر آب آن ارس و قره سو(دره رود)در اقتصاد و کشاورزی منطقه اعتبار خاص داشته و از شریانهای حیاتی استان بشمار می روند.

 

*توضیحات اصلاحی در نقشه:
1-عکس قلعه اولتان از عکس جدید استفاده گردد.بازگشت به صفحه اصلی

تماس با ما
اردبیل
اردبیل
اردبیل
اردبیل
 • Mon. - Fri. 9:00am - 7:00pm
 • +00 (123) 456 7890
 • info@domain.com
اطلاعات ما
 • به وب سایت ما خوش آمدید .

  به وب سایت ما خوش آمدید .

  به وب سایت ما خوش آمدید .

  به وب سایت ما خوش آمدید .

  به وب سایت ما خوش آمدید .

  به وب سایت ما خوش آمدید .

برندها