• امروز    1397/6/31

شهرستان خلخال

خلخال

موقعیت جغرافیایی:
شهرستان خلخال در جنوب استان اردبیل و در فاصله 110 کیلومتری مرکز استان واقع شده است و تا سال 1358 به هرو آباد معروف بوده و ارتفاع آن 1796 متر بالاتر از سطح آب های آزاد می باشد. آب و هوای آن در قسمت شرقی ارتفاعات تالش سرد و در قسمت شمال، جنوب، و غرب معتدل و مطبوع است.

 


پیشینه تاریخی:
با استناد به یافته های باستان شناسی قدمت خلخال به چهار هزار سال قبل برمی گردد. در کتاب های جغرافیایی و تاریخی سده های دوم و سوم هجری، مورخان و جغرافی دانان از جمله در کتاب« حدودالعالم من المشرق الی المغرب» درباره خلخال چنین نوشته اند: خلخال از شهرهای کوچک و از توابع آذربایجان است. شهرستان خلخال به دلیل برخورداری از تنوع مختلف قومی و زبانی با وجود گویش های ترکی، تاتی، کردی از جالبترین تنوع برخوردار است. بخش مرکزی خلخال و بخش خورش رستم به زبان ترکی آذری، بخش شاهرود به زبان تاتی( از نادر زبان هایی است که در گذر زمان از گزند حوادث به علت جریان داشتن در دره شاهرود (میان کوه ها) مصون مانده و به صورت زنده به آن تکلم می کنند) در دهستان سنجبد شرقی، اکثر ساکنان آن به زبان کردی تکلم می کنند. ضمناً کلمه لغوی خلخال به دلیل استفاده زنان قدیم از زیورآلاتی که به مچ پایشان می بستند گرفته شده است.
جاذبه تاریخی:
موزه خلخال( حمام نصر مربوط به دوره قاجاریه)، مسجد حاج عبدالغنی رزاقی روستای خمس، حمام کلور1و2، خانه تاریخی نصیری، خانه تاریخی صالحی، امامزاده سید دانیال، روستای خانقاه سادات، کمره خونی روستای خوجین، امامزاده روستای کالار در 11 کیلومتری خلخال، امامزاده آل هاشمین در 3 کیلومتری خلخال بخش شاهرود امامزاده عبدالله کلور(منطقه نمونه گردشگری)، جاده زیبای شاهرود به خلخال، غار جلال آباد، قلعه خشتی گیلوان، بقعه شیخ کشف الدین انصاری روستای دایی کندی، امامزاده سید احمد معراجی روستای سفید آب، بقعه شیخ محمد قریشی در هشتجین، قیز و اوغلان قلعه سی.
موزه خلخال(حمام تاریخی نصر مربوط به دوره قاجاریه) :
این بنا یادگار دوره قاجار می باشد و دارای پی سنگی با ملات آهکی و پایه های آجری به ضخامت 80 الی 100 سانتیمتر می باشد که در مقابل نیروهای رانش گنبد در طول زمان مقاومت کرده اند. سازه حمام یک سازه متصل می باشد که قرارگیری عناصر خرد گرداگرد عناصر اصلی سبب ممانعت از رانش آن شده است پوشش به کار رفته گنبد عرقچین برروی زمینه مستطیل و مربع می باشد در گنبد بخش سربینه مرکزی گرمخانه از کادربندی هایی استفاده شده است که علاوه بر نقش سازه ها، نقش تزیینی را ایجاد می کند. تزئینات بکاررفته در بخش سربینه شامل نقاشی هایی در طرح ها ی اسلیمی گل و گیاه و ... می باشد.

جاذبه های طبیعی:
گردنه زیبای جنگلی خلخال به اسالم، منطقه نمونه گردشگری گردنه الماس، منطقه نمونه گردشگری ازناو، منطقه نمونه گردشگری امام زاده عبدالله کلور، جاده زیبای شاهرود به خلخال، غار یخی جلال آباد، چشمه میر عدیل، منطقه نمونه گردشگری اندبیل، آبشار نره گر روستای اسبو، آبشار سفیدآب (روستای لرد)، آبشار سجن(شهر کلور)، باغات زیبای شاهرود، روستای هدف گردشگری ماجولان، بخش خورش رستم خلخال، باغات روستای نمهیل، روستای هدف گردشگری برندق، روستای هدف گردشگری کزج، روستای هدف گردشگری خوجین و منطقه حفاظت شده کوه آق داغ.
منطقه نمونه گردشگری اندبیل:
روستای کوهستانی و زیبای اندبیل از توابع بخش مرکزی شهرستان خلخال، در یک کیلومتری شمال شهر خلخال و 117 کیلومتری شهر اردبیل قرار دارد. روستای اندبیل به دلیل استقرار در ناحیه کوهستانی و همجواری با جنگل، از مناظر و جلوه های منحصر به فرد طبیعی برخوردار است. چشم انداز بیشه ها و ارتفاعات به خصوص در بهار و تابستان و پاییز طراوت و زیبایی شورانگیزی دارند که هر بیننده ای را مجذوب و مسحور می کند. وجود آثار و بقایای قلعه کفو و آتشکده در محدوده ارتفاعات تفرجگاهی اندبیل (ارتفاعات دره نبات) نیز گواه بارزی بر قدمت طولانی روستای اندبیل است.
روستای هدف گردشگری کزج:
روستای کزج از توابع بخش خورش رستم شهرستان خلخال در فاصله 13 کیلومتری خورش رستم و 53 کیلومتری جنوب غربی خلخال قرار دارد. این روستا جزو 10 روستای دارای بافت با ارزش معماری و تاریخی کشور می باشد که مطابق با بافت قدیمی بازسازی شده است.
صنایع دستی:
جاجیم بافی، گلیم بافی، قالی بافی، شال بافی، گیوه بافی، کلاه نمدی، لباس های محلی و سنتی و بافته های سنتی
- نمایشگاه دائمی و صنایع دستی شهرستان خلخال


مهمترین رودهای خلخال:
قزل اوزن، شاهرود، سنگ آباد، آرپاچایی، هرو آباد و پر آب ترین حوزه اردبیل یعنی قره سو از ارتفاعات آن سرچشمه می گیرد.بازگشت به صفحه اصلی

تماس با ما
اردبیل
اردبیل
اردبیل
اردبیل
 • Mon. - Fri. 9:00am - 7:00pm
 • +00 (123) 456 7890
 • info@domain.com
اطلاعات ما
 • به وب سایت ما خوش آمدید .

  به وب سایت ما خوش آمدید .

  به وب سایت ما خوش آمدید .

  به وب سایت ما خوش آمدید .

  به وب سایت ما خوش آمدید .

  به وب سایت ما خوش آمدید .

برندها