• امروز    1397/6/31

شهرستان نیر

شهرستان نیر.

پیشینه تاریخی :
این شهر با توجه به سنگ نبشته میخی اورارتوئی به دست آمده دارای پیشینه تاریخی طولانی بوده و همچنین نزدیکی به سراب و سبلان و معماری خاص صخره ای از استقرارگاه های قدیمی استان محسوب می شود . غارهای دست کن اطراف شهرستان نیر احتمالا دلالت بر دوره های تاریخ مهر پرستی این شهرستان دارد که از نمونه های بارز این غارها می توان به غار گلستان و همچنین غار روستایی اباذر اشاره نمود .
بنای آرامگاهی کورائیم از آثار قرون هفتم هجری خود گویای قدمت و تاریخ شهرستان نیر می باشد . ضمنا قرار گرفتن خطوط فرعی جاده تاریخی ابریشم از آن نشانگر رونق آن در دوره های گذشته است . در منابع تاریخی اسم این شهر به صورت نریز ، نیریز ذکر شده است .

موقعیت جغرافیایی :
شهرستان نیر در 35 کیلومتری مرکز استان در مسیر جاده ترانزیتی اردبیل به تبریز قرار دارد .محدوده نسبتا وسیع مرزهای جغرافیایی نیر همراه با موقعیت طبیعی و تاریخی ویژه و دارا بودن آب های گرم و سرد معدنی فراوان و چشم اندازهای طبیعی و بکر و آب و هوای بسیار مطبوع و واقع شدن در دامنه سر سبز سبلان و ورودی استان اردبیل از سمت غرب و عبور جاده اصلی و ترانزیتی اردبیل به سراب از داخل شهر نیر جایگاه ویژه ای را در جلب گردشگران به خود اختصاص داده است.
جاذبه های تاریخی :
پل تاریخی قیرمیزی کورپی (پل قرمز) ، کاروانسرای شاه عباسی ، قلعه باستانی بوینی یوغون در روستای هدف گردشگری کور عباسلو، امامزاده کورائیم واقع در شهر کورائیم، دژ و پناهگاه زیرزمینی گلستان در فاصله 12 کیلومتری شمال شرق نیر ، غارهای باستانی اباذر، موزه نیر
کاروانسرای شاه عباسی :
این کاروانسرا در 10 کیلومتری شهرستان نیر واقع گردیده است . که به فرمان شاه عباس صفوی در منطقه برف گیر گردنه سائین جهت امنیت مسافران ساخته شده است . مصالح به کار رفته در این کاروانسرا از سنگ های همان منطقه که مقاوم در برابر شرایط جوی هستند تامین شده است .
پل تاریخی قیرمیزی کورپی :
این پل روی رودخانه ((نیر)) منسوب به دوره صفویه و شاه عباس اول می باشد . به دلیل رنگ قرمز آجرهایی که در آن به کار رفته به پل قرمز (قیرمیزی کورپی) شناخته می شود . پایه های این پل از سنگ قبر و پیکره اصلی آن با آجر ساخته شده است . قیرمیزی کورپی دارای چهار طاق اصلی و سه طاق فرعی می باشد .
سنک نبشته هایی که در پایه اصلی این معماری نفیس به کار رفته نشان از نوعی الگو گیری از معماری اسلامی می باشد آیه شریفه بسم الله الرحمن الرحیم زینت بخش این بنای تاریخی است .
جاذبه های طبیعی :
منطقه نمونه گردشگری بولاغلار ، منطقه نمونه گردشگری سبلان (آبگرم های برجلو و قینرجه)، منطقه نمونه گردشگری سقزچی(آبگرم های ایستی سو و دیب سیزگول)، منطقه نمونه گردشگری ایلانجیق (آبگرم های ایستی سو و حمام دره سی) منطقه نمونه گردشگری گلستان، منطقه نمونه گردشگری قره شیران، منطقه نمونه گردشگری حاشیه سد یامچی، تفرجگاه آشاغی شام
منطقه نمونه گردشگری بولاغلار :
بولاغلار در فاصله 500 متری محدوده شهر نیر و در شمال غرب نیر قرار گرفته است به طوری که وجه تسمیه آن گویا است بولاغلار مجموعه ای از چشمه های متعدد جوشان با دبی بالا در یک محدوده نسبتا وسیع قرار گرفته که 7 چشمه از این مجموعه از آبدهی فراوانی برخوردارند.آب تمام چشمه ها در مسیر کوتاهی به یکدیگر پیوسته و از طریق نیر چای(رودخانه آغلاغان)که از شهر نیر می گذرد به بالیقلوچای می پیوندد.همجواری با رودخانه آغلاغان ایجاد برخی از زیر ساخت ها و امکانات گردشگری در سال های اخیر و نزدیکی به مرکز استان و شهر توریستی سرعین،بولاغلار را یک مکان بسیار مهم گردشگری برای شهرستان ایجاد نموده است که به عنوان مکانی جهت استراحت و تفریح و استفاده از مظاهر طبیعی برای مسافران وگردشگران قرار داده است.
صنایع دستی :
گلیم بافی ، قالیبافی ، جاجیم بافی ،بافته های سنتی ، لباس های محلی و سنتی
سوغات :
لبنیات و عسل
محصولات کشاورزی :
گندم ، چغندر ، سیب زمینی ، یونجه ، لوبیا ، شبدر ، جو و . . .بازگشت به صفحه اصلی

تماس با ما
اردبیل
اردبیل
اردبیل
اردبیل
 • Mon. - Fri. 9:00am - 7:00pm
 • +00 (123) 456 7890
 • info@domain.com
اطلاعات ما
 • به وب سایت ما خوش آمدید .

  به وب سایت ما خوش آمدید .

  به وب سایت ما خوش آمدید .

  به وب سایت ما خوش آمدید .

  به وب سایت ما خوش آمدید .

  به وب سایت ما خوش آمدید .

برندها